Izziv: pomladanski tek na Šmartno

Korona časi se nepreklicno poslavljajo in športniki se moramo spogledovati z optimalno pripravo telesa na pomladanski del prvenstva, ki je pred vrati. Kot izziv Vam tokrat predstavljamo vzdržljivostni tek na Šmartno. Pot je dolga 10,58 km pri čemer boste premagali tudi 583,5m vzpona. Najboljši boste progo pretekli precej pod 1 h. Nekateri pa traso vzamemo kot  sprostitveni tek po službenih obveznostih ob katerem se nadihamo svežega zraka in uživamo ob prekrasnih panoramskih razgledih Pohorja in bistriške doline.

Po izvedenem izzivu nam posredujte na elektronski naslov info@nk-bistrica.si link povezavo na opravljeno aktivnost na »trakerju«, podatke o izzivalcu, lahko tudi slike iz izziva. Najboljši, najuspešnejši ali najbolj ustvarjalni izzivalci bodo nagrajeni.

Več podatkov o poti lahko razberete iz linka: https://www.sports-tracker.com/workout/vitomartini/600d5240c17c1a44449e6e57?imageId=3FE1A0E3-375A-45A8-B525-D9801BC6AD5A/L0/001

Zadeva se Vam bo na prvi pogled zazdela lahka mogoče tudi enostavna, kljub vsemu pa se jo lotite postopoma in previdno. Po daljšem zimskem času lenarjenja in izpolnjevanja trenerjevih treningov preko zooma ali v naravi je organizem za vzdržjivostni tek nepripravljen. Pljuča so navajena toplega zraka in kratkotrajnih intervalov hitrega dihanja (zoom, individualni treningi), srce je zaspano od številnih poležavanj pred kavčem ob igranju igric ali prstnih aktivnosti na družbenih omrežjih, mišice, aduktorji, sklepi slabo prekrvavljeni. Zato pozor! V izogib poškodbam, vnetju mišic, vnetjem grla ,….. pristopite k izzivu šele, ko boste na vzdržjivostni tek pripravljeni. Poslušajte svoje telo in se izziva lotite šele ko boste lahko: s spremembo hitrosti uravnavali srčni utrip tudi ob teku v hrib, brez pekočega grla ali bolečin globoko dihali daljši čas ob nizkih temperaturah (min.10 min.)  in imeli v nogah vsaj 50 km teka v hrib.

Opis trase

Izziv se začne v podnožju Pohorja v naselju Klopce pri Slov.Bistrici. Avto lahko parkirate pri gostilni »Grega« (sl.1), kjer vas vedno prijazen šef Borut lahko pogosti z pijačo, naboljšim hamburgerjem v mestu, v torek ali petek pa tudi z vampi ali pasuljem po receptih »’la šef  Borut»

Iz parkirišča se za ogrevanje peš odpravite proti Bistrici – smer avtobusna postaja (sl.2) in nato v prvem križišču (sl.3) po hribu navzdol (sl.4.). Med krajšim sprehodom predlagam ogrevanje posameznih sklopov mišic predvsem pa si varujte sklepe in po hribu navzdol nikakor ne poskusite z tekom. V podnožju hriba boste na cesti prišli do prečne linije med novim in starim asfaltom (sl.5), kjer se nahaja »Start« dogodivščine. Pred začetkom izziva lahkotno stečite naokoli, naredite raztezne vaje in ko boste dobro ogreti vključite tracker in izziv se začne:

Prvih 1.500 m trase je precej ravnih. Pot nas vodi proti vinodgradnim gričem Ritoznoja. Po ostrem ovinku okoli stare kmečke hiše  in lahkotnem vzponu se na desno odprejo planjave vinogradov (sl.6). Tečemo mimo zaščitene viničarije grofov Atemsov »Štok« in v daljavi se nam prikaže cerkev Sv.Marjete obdana s hektari lepo obdelanih površin vinske trte (sl.7). Za kratek čas nato poskrbi znana Slovenska iznajdljivost v obliki obore z tibetanskimi  kozami na levi (sl.8)  in že smo pred križiščem Devina-Ritoznoj (sl.9) kjer zavijemo desno v hrib. Če smo  med izzivom v dilemi kam (??), je pravi odgovor vedno »v hrib«. Pred nami je najstrmejši del poti – vzpon na Marjeto (sl. 10). Pot se vije navzgor ca. 600m zadnji del je speljan tudi v dveh serpentinah, tako da nam srce že precej razbija, ko prispemo pod vrh (sl.11). Takoj za cerkvico levo bi si ob nedeljskem popoldnevu naredili pavzo in uživali v prekrasnih panoramskih pogledih iz idilično urejene razgledne točke z »srčkom« (sl.12.), ker pa smo na izzivu tečemo dalje v Ritoznoj. Po kratkem ravninskem odseku čez naselje na vrhu Marjete se pot znova vije navkreber med vinograde (sl.13). Vzpon sicer ni tako silovit kot na Marjeto vendar se cesta tudi do lovske opazovalnice precej vzpenja zato je veliko olajšanje prehod v daljši ravninski del, ki se začenja za lovsko prežo. Pogledi v dolino so znova čudoviti (sl. 14), za nami v daljavi je od leve Pokrajinski park Natura z akumulacijskim jezerom v Račah, Ptuj in cerkev na Ptujski gori, Vrhloško jezero pa Slov.Bistrica, in proti Pohorju podjetje Impol. Srčni utrip se nekoliko pomiri in lažje je zadihati pred ponovnim kratkim vzponom (sl.15), s katerim se zaključi prvi težji del poti. Pretekli smo ca. 3,6 km in se dvignili za ca. 340 m. Vzpon se nato se preobrne v šibak spust, kjer prečkamo majhen gozdiček in nato ob izhodu iz gozdička v križišču nadaljujemo pot naprej (sl.16) proti Kalšam.  Neposredno pod nami na levi strani lahko opazujemo številne srnjake in košute v obori (sl.17) ter v križišču na Kalšah zavijemo levo na  lokalno cesto Pokoše – Šmartno (sl.18). Cesta se začne ponovno vzpenjati (sl.19). Najprej je vzpon zanemarljiv nato se stopnjuje in po prehodu dveh serpentin (sl.20) smo znova na polno zadihani. Naklon nato nekoliko popusti (sl.21) in po prehodu skozi manjši zaselek se pred vstopom v gozd (sl.22) začenja drugi težavnejši del vzpona. V sedmem kilometru se bomo vzpeli za ca. 90 m. Po ca. 40 minutah intenzivnega teka je telo že precej utrujeno in potrebno je veliko samopremagovanja in dela v glavi, da se ne zaustavimo in vztrajamo v teku.Vzpodbujajo nas lepi panoramski razledi (sl.23) in olajšanje, ker po ca. 700m začne naklon slabeti. Ob prihodu na planoto (sl.24) se teren zravna, naklon popusti in nato po ca. 200m  znova ojača vse do križišča Kočno – Šmartno (sl.25)  kjer zavijemo levo proti osrčju Pohorja.  Sledi daljši spust proti Zg. Prebukovju, kjer zajamemo sapo in sprostimo noge pred zadnjim odsekom trase.  V križišču pri Zg. Prebukovju (sl. 26) sledimo poteku glavne ceste desno navzgor. Začenja se zadnji vzpon, ki je prvih dvesto metrov zaradi že težkih nog precej neprijeten nato se trasa izravna in na desni strani si lahko med tekom ogledujemo skakalnico SK Šmartno (sl.27) ter nadihamo preden se pred kapelico (sl.28)  začne še zadnji del vzpona. Pred nami je le še spust v Šmartno. Po prihodu na križišče magistralne ceste Sl.Bistrica – Šmartno (sl.29) zavijemo desno in po kratkem odseku prispemo do začetka vasi Šmartno (sl.30). Do cilja imamo še 600m prijetnega izteka v središče zaselka Šmartno s cerkvico (sl.31). Cilj trase je pred trgovino nasproti gasilskega doma, kjer je tudi parkirišče (sl.32)